KOMU PRZYSŁUGUJE:
Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.
Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967).
Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967).
Dodatek elektryczny dla gospodarstwa domowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1, wynosi 1000 zł. W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny wynosi 1500 zł (do wniosku dołącza się rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh).
Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy już przyjmuje wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego.
Wnioski można składać osobiście w siedzibie MOPS przy ul. Franciszkańskiej 7 (pok. nr 2 – parter) od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00-14:00 lub elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r.
UWAGA: W przypadku składania wniosków elektronicznie konieczne jest podpisanie pisma przewodniego (ewentualnie formularza) wraz z wszystkimi załącznikami podpisem zaufanym/kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na przykładzie platformy ePUAP – jeśli do pisma ogólnego lub innego formularza zamierzamy dodać załączniki to każdy z tych załączników, przed dodaniem, musi zostać osobno podpisany podpisem zaufanym/kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Można to zrobić za pomocą narzędzia online.
Pliki do pobrania: [ wniosek ] [ klauzula informacyjna ] [ oświadczenie o braku e-mail ]