Mamy to! Fundusze norweskie na działania antyprzemocowe na cały rok (282.200 zł).
Gmina Miasto Świdnica w 2023 roku otrzyma środki na realizację projektu „Świdnica przeciw przemocy”. Środki te zostaną wykorzystane na udział miasta w „Pilotażowym wdrożeniu zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”. Udało je się pozyskać dzięki projektowi MOPS w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Poprzez Centrum dla Rodzin, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy będzie rozwijał współpracę z podmiotami pracującymi na rzecz mieszkańców Świdnicy w obszarze wczesnej profilaktyki przemocy. Instytucje te, czyli m.in. Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, policja, prokuratura, ośrodek pomocy społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Poradnia Leczenia Uzależnień, parafie czy placówki oświatowe wezmą aktywny udział w programie. Jego koordynacją zajmie się Centrum dla Rodzin w Świdnicy, które będzie wdrażać model profilaktyki przemocy domowej na poziomie gminy.
Działania, jakich mogą spodziewać się mieszkańcy to:
- konsultacje indywidualne z terapeutą/psychologiem;
- grupy wsparcia dla osób z doświadczeniem przemocy w rodzinie oraz dla młodzieży;
- szkolenia specjalistów z profilaktyki przemocy, uzależnień, komunikacji interpersonalnej;
- warsztaty dla młodzieży z podejmowania ról i prawidłowej komunikacji w relacjach;
- Szkoła dla Rodziców i Wychowawców podnosząca kompetencje opiekuńczo-wychowawcze;
- warsztaty WenDo z samoobrony i asertywności dla kobiet.
Przeprowadzona zostanie również kampania społeczna skierowana na wykrycie wczesnych symptomów przemocy domowej, zwalczanie stereotypów, promowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, wpływ dobrych relacji w rodzinie na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Celem działań Centrum dla Rodzin jest poprawa systemu przeciwdziałania przemocy domowej i zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia poprzez wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności służące poprawie, a także wzmocnieniu dobrej jakości relacji w rodzinie.