Zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. Z 2016 r., poz. 1860), kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, oraz rodziny, w których przyszło na świat dziecko, w którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu ciężko mają prawo do skorzystania z pomocy i wsparcia asystenta rodziny.
Asystent rodziny koordynuje poradnictwo w zakresie:
- Przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka,
- Wsparcia psychologicznego,
- Pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pomocowych,
- Dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.
Asystent rodziny opracowuje wspólnie z kobietą lub z rodziną, katalog możliwego do uzyskania wsparcia. Może występować, w imieniu rodziny, na jej żądanie, do podmiotów, w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia, na podstawie pisemnego upoważnienia.
W 2018 roku z tej formy wsparcia korzysta jedna rodzina.
Wzór wniosku: [ kliknij ]
Aby skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny, należy złożyć wniosek do Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Wałbrzyskiej 15.
Dodatkowo rodziny, w których urodziło się dziecko, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu mogą skorzystać z jednorazowego świadczenia w kwocie 4000 zł. W bieżącym roku 2 rodziny skorzystały z ww. świadczenia.
Przydatne informacje:
– Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1860/1
– Informator „Za życiem”: