Są historie, których nawet nie chce się słuchać, o których nikt nawet nie rozmawia, historie o dzieciach, którym wali się świat, dzieciach skrzywdzonych i przerażonych. To właśnie one są umieszczane poza rodziną biologiczną między innymi w rodzinnych domach dziecka czy rodzinach zastępczych, gdzie mają zapewnione bezpieczne i stabilne warunki do życia i rozwoju i otoczone są bliskością i czułością.
Niestety nie wszystkim dzieciom jest to dane, bowiem brakuje rodzin zastępczych. Dlatego też PCPR w Świdnicy poszukuje osób gotowych po podjęcia się tej roli.
Jeśli kiedykolwiek zrodziła się w Państwa sercach myśl o udzieleniu pomocy dzieciom bardzo skrzywdzonym poprzez między innymi przyjęcie ich do własnego domu lub w Waszym otoczeniu znajduje się ktoś taki PCPR Świdnicki zachęca do kontaktu celem pogłębienia informacji na temat formy opieki nad dziećmi.
Siedziba Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, który odpowiada za rodzinną piecze zastępczą, znajduje się w Świdnicy przy ulicy Żeromskiego 16/8. Osobą odpowiedzialną za szkolenia kandydatów jest pani Magdalena Grześlowska.
Zespół pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15- 15.15. Informacje telefoniczne udzielane są również pod numerami telefonów: (074) 857-45-23, 857-45-47.
Warunki jakie muszą spełnić kandydaci, którzy chcą pełnić funkcję rodziny zastępczej lub prowadzić rodzinny dom dziecka :
1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
3) wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
- a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
- b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa,
6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
- a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
- b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
- c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
8) Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
9). W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
10) Rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe są zobowiązane do ukończenia szkolenia.
11) szkolenia prowadzi PCPR w Świdnicy